O tom, že budoucností výuky cizích jazyků je kombinovaná výuka (blended learning) anebo samostatná online výuka, dnes již není pochyb. Technologie se rozvíjí nepředstavitelnou rychlostí a každým rokem nám doslova mění život pod rukama. Mobilní telefony a tablety, nonstop připojení k internetu, sociální sítě, samoříditelná auta … Lidé jsou díky tomu pohodlnější, náročnější, mění se jim návyky, motivace a pozornost. Není proto divu, že i výuka jazyků prochází evolucí a že metody používané před 100 lety jsou nahrazovány účinnějšími online formami výuky. Jenže jak se správně učit online? Na co se zaměřit? Co funguje a čím jen ztrácíme čas? O tom, jak se správně učit cizí jazyk online je tento článek.

Možná jste již zažili následující situaci. Rozhodli jste se dát online výuce jazyků šanci, pořídili jste si kurz nebo ho dostali v práci a pustili jste se do studia. Pokud jste si vybrali správný kurz, tak Vás se začátku bavil a na výuku jste se těšili. Studovali jste týden, dva, tři, ale intenzita Vašeho studia se postupně snižovala. Až jednou jste přestali studovat úplně s tím, že ona ta online výuka není nic pro Vás.

„Je to jako byste se snažili vyhrát pokerový turnaj, když umíte hrát jenom Prší.“

Litujeme, právě jste se stali další obětí neznalosti principů online studia. Je to jako byste se snažili vyhrát pokerový turnaj, když umíte hrát jenom Prší. Chvilku si sice metodou pokus-omyl zahrajete, ale za několik her Vás dozajista oberou. A stejně je to s online studiem. Pokud nevíte, jak máte studovat online, neznáte nebo nerespektujete principy online výuky, není jiná varianta výsledku než ta, ve které prohrajete.

1Uvědomte si, že začala jiná hra

Základním předpokladem úspěchu je uvědomění si, že se již nehraje Prší a že je potřeba nastudovat nová pravidla. Pokud jste doposud chodili jednou týdně na hodinu a půl do jazykové školy a budete stejně tak přistupovat k online výuce, téměř nic se nenaučíte a mohli jste zůstat v jazykovce. Je potřeba přijmout změnu, naučit se ovládat nová pravidla a , kterými se budete řídit. Ano, zvyk je železná košile a ze začátku to nepůjde úplně snadno. Ale pokud si aktivně tuto změnu budete uvědomovat, pak to zvládnete.

2Intenzivně začněte pracovat na své motivaci

Je to jako byste měli poprvé home-office. Máte možnost pracovat z domova, ale najednou Vám všechno ostatní přijde důležitější než práce. Několik dní, možná i týdnů, trvá, než si na home-office zvyknete a než začnete z domova pracovat opravdu zodpovědně.

Stejně tak je to se studiem online. Najednou chybí pevný termín v diáři, kdy jste se donutili pravidelně chodit na angličtinu. Chybí lektor, díky kterému jste ze slušnosti přicházeli na hodinu včas. Chybí zadávané domácí úkoly, vyvolávání v hodině apod.

Zkrátka získali jste svobodu. To ale zároveň znamená, že veškerou zodpovědnost za své jazykové vzdělávání od teď nesete výhradně jen Vy. Je sice lákavé, že můžete studovat kdy chcete, když jste v dobrém rozpoložení, z pohodlného gauče a s kafíčkem v ruce, ale pokud od prvních dní nezačnete systematicky pracovat na své motivaci, dlouho nevydržíte a moc se nenaučíte.

Někoho z nás může být motivovaný zvenku, tedy například zaměstnavatelem, který slíbí odměny, nicméně nejvíce účinná je především Vaše vnitřní motivace. A tu se musíte naučit ovládat.

Sepsali jsme několik tipů, jak se udržet motivovaný při výuce angličtiny a máte-li s vnitřní motivací potíže, je pro Vás náš minulý článek povinným čtením.

„Musíte mít jasno, proč se chcete jazyk naučit a sestavit si osobní studijní plán.“

Pro práci s Vaší vnitřní motivací musíte mít jasno, proč se cizí jazyk učíte a že se ho opravdu naučit chcete. Musíte si stanovit dílčí cíle a těch se pevně držet. Odměňovat se za ně a trestat za nedodržení, chcete-li.

Jazyk je běh na dlouhou trať, možná by bylo přesnější říci chůze na dlouhou trať. Chůze tak pomalá, že změny ve Vašem jazykovém posunu jsou průběžné a možná si jich ani nevšimnete. Proto si pište dílčí cíle, odměňujete se za jejich splnění, sdílejte své studium s ostatními, abyste onen reálný posun opravdu viděli. Budete vnímat, že všechno dává smysl, že výsledky se dostavují a Vy se zlepšujete. Proto budete o to více motivovaní dále pokračovat.

3Najděte si parťáka

Najděte si někoho, kdo bude studovat s Vámi. Kolega z práce, kamarád, rodinný příslušník. Jednoduchý krok, který může přinést zázraky. Domluvte si společný studijní plán a pusťte se do studia. Jednou týdně si plán zrekapitulujte a zhodnoťte si, jak jste ho splnili či nesplnili. Následně si společně užijte odměnu za splnění. A jestli jste si dali i nějaký nepříjemný úkol za nesplnění, s chutí do toho.

„Ne všichni z nás jsou vnitřně tak sebedisciplinovaní, aby u studia dlouhodobě vydrželi bez parťáka.“

Studium s parťákem je pro některé tipy studentů v rámci online výuky zásadně důležité. Nezapomeňte, nemáte lektora, který Vás k výuce jazyka dotlačí (ať již pozitivně či negativně) a zodpovědnost za studium je pouze na Vás. A ne všichni z nás jsou vnitřně tak sebedisciplinovaní, aby u studia dlouhodobě vydrželi. Ti ostatní potřebují někoho, komu se budou za svůj jazykový posun zodpovídat. A pokud to v online výuce není lektor, musí za něj být náhrada. Třeba právě ve formě studijního parťáka.

Pro Vaši představu. Provádíme dlouhodobý průzkum na téma výuka cizích jazyků v České republice. Aktuálně máme již tisíce odpovědí a v nich každý čtvrtý student jazyků (ve škole, v práci, samouk) přiznává, že výuku vzdal, protože nad sebou neměl bič. Tedy neměl člověka, který jeho posun kontroluje.

„25 % studentů s výukou jazyků skončí, protože nad sebou nemají bič.“

Zamyslete se tedy, kdo začne studovat online s Vámi. Je lepší, aby také studoval, ale v nejhorším případě bude stačit, pokud s ním budete výsledky alespoň sdílet, pokud ho ke studiu nedotlačíte.

4Plánujete si s cizím jazykem schůzky

Čistíte si pravidelně zuby? A děláte to automaticky nebo Vám to musí někdo připomínat? Pokud Vám jsou více než 4 roky, předpokládám, že vše zvládnete již bez připomínání.

Důvod je prostý. Vytvořili jste si z čištění zubů silný návyk a berete tuto činnost jakou nedílnou součást Vašeho života. Stejného stavu potřebujete dosáhnout i s angličtinou. To se Vám ale nejspíše nepodaří bez toho, aniž by Vám někdo nebo něco ze začátku angličtinu pravidelně připomínalo.

Proto si opravdu a bez nadsázky naplánujete s angličtinou schůzky do svého diáře, stejně tak, jako byste to udělali třeba v případě reálného setkávání s lektorem.

Když studujete online, a tedy kdykoli chcete, tak nemáte vůči nikomu žádný časový závazek. Proto je velmi snadné dělat vše ostatní, protože angličtinu si přeci můžete odsunout a dohnat jindy. Máte tendenci se věnovat tomu, co více hoří a co má termín, který se nezadržitelně blíží. Proto také svému jazykovému studiu dejte jasný termín a místo ve svém diáři, abyste deklarovali, že tenhle úkol dnes splníte, ať se děje, co se děje. V případně naléhavosti si úkol posuňte maximálně o několik hodin v rámci jednoho dne a vybudujte v sobě takovou zodpovědnost, že přesun na další den není možný.

„Již po 30 dnech získáte návyk a nebudete se muset do studia jazyků nutit.“

Některé studie uvádějí, že základní návyk získáte již po 30 dnech pravidelného opakování. Naplánujte si tedy svou online výuku jazyků do diáře alespoň na prvních 30 dní a uvidíte, jak Vám přiroste k srdci. Je přirozené, že z počátku to bude chtít trochu přemáhání, abyste úkol v diáři splnili, ale to úsilí za to stojí.

Mimochodem, dodržení pravidelnosti studia třeba po celý týden nebo měsíc, může být právě jeden z cílů ke splnění, o kterém jsme si říkali ve druhém bodě.

5Nový rytmus Vám dá více znalostí

Zásadní rozdíl mezi výukou offline (s lektorem) a výukou online je jiný rytmus studia. Pokud studujete online, zapomeňte na to, že budete u počítače sedět jednou týdně hodinu a více v kuse. Takto metodicky nevhodně se to dělá u docházkové výuky, protože kratší intervaly by byly organizačně i finančně náročné.

Vy studujete online můžete studovat tak, jak je to pro Vás co nejvíce přínosné. Nejvíce účinné tempo výuky je 20 minut denně, 5 dní v týdnu. Dva dny v týdnu si vždy nechte na odpočinek a na vstřebání jazyka. Dvacetiminutové studijní bloky mají své opodstatnění v křivce udržení pozornosti.

Křivka pozornosti ukazuje, jak klesá Vaše pozornost v závislosti na délce studia v jednom studijním bloku. Například vidíte, že již po 30 minutách studia je Vaše pozornost nižší až o 40 % oproti začátku studia. Zjednodušeně řečeno, téměř půlku látky, kterou se učíte po 30 minutách studia nevnímáte.

„Pokud se učíte 30 minut v kuse, téměř polovinu látky nevnímáte.“

Mnohem více si z výuky odnesete, pokud ji rozdělíte právě pouze do 20 minutých bloků. Vidíte, že za 20 minut klesne Vaše pozornost pouze o zhruba 20 % a to je také nejvyšší čas, kdy s výukou přestat. Studujte zase další den a zase jenom dvacet minut.

Možná si říkáte, že každý den na angličtinu čas rozhodně nemáte. Ale opak je pravdou. 20 minut do svého časového harmonogramu vždy někam vtěsnáte, protože ono to uteče jako voda. Naopak, větší problém je si udělat čas hodinu a více v kuse, protože to už musíte dobře plánovat, posouvat ostatní aktivity apod.

Důležité také je, abyste po oněch 20 minutách opravdu přestali studovat a abyste sami sobě stále dokázali, že to rychle uteklo. Jen tak budete motivovaní další den studovat znovu. Budete totiž vědět, že to zase uteče a nic kvůli výuce cizího jazyka nezmeškáte. Samozřejmě, pokud máte čas a jste takzvaně ve “flow”, tedy jste do výuky ponořeni a cítíte, že Vás baví, tak přestávat nemusíte a své flow maximálně využijte.

V obecné rovině, na výuku cizího jazyka byste nikdy neměli tlačit. To si spíše dlouhodobě uškodíte. Koukněte se na článek Netlačte na pilu a zlepšíte se v angličtině a možná v něm pro sebe najdete zajímavé tipy.

6Dopřejte si luxusu nezapomínání

Chodíte do jazykové školy, něco se naučíte, ale další týden si na půlku věcí již nedokážete vzpomenout? Nebojte, neblbnete ze stárnutí. Jen si neukládáte naučenou látku do dlouhodobé paměti, protože při hodinách s lektorem na to, jednoduše řečeno, není čas. Nedělejte proto stejnou chybu při výuce online, protože tam máte času dostatek.

Abychom si názorně vysvětlili, o čem je řeč, podíváme se na křivku zapomínání, kterou objevil již v 19. století doktor Hermann Ebbinghaus.

Závěry, které z křivky vyplývají, Vás nepotěší. Téměř dvě třetiny z toho, co se jeden den naučíte, do druhého dne zapomenete. Tak to bohužel je a nikdo z nás s tím nic moc nenadělá. Naštěstí ale existuje snadný trik, jak alespoň částečně Ebbinghausově křivce čelit. Je to správný způsob opakování a pokud se chcete o této metodě dozvědět více, podívejte se článek Jak zabránit zapomínání naučené látky.

Stručně řečeno. Naučenou látku je potřeba pravidelně opakovat, a to v den učení, druhý den, sedmý den a dvanáctý den. Tím můžete docílit až o 400 % lepších výsledků, co se týká zapamatování nově naučené látky.

Každý den byste se měli učit maximálně 30 % nové látky a celých 70 % učiva vždy jen opakovat. Jenže takto intenzivní opakování si s lektorem těžko můžete dovolit. Ten obvykle pokračuje podle učebnice a vtlouká Vám do hlavy stále novou a novou látku, až Vás zahltí a často i demotivuje pro další výuku.

Jak již ale víte, v rámci online studia jste svým pánem a o hospodaření s Vaím výukovým časem rozhodujete jedině Vy. Nedělejte tedy to, co vidíte dělat ostatní kolem sebe v offline výuce a dělejte to, co je správné pro Váš jazykový posun.

V online kurzu byste se neměli honit za stále novou látkou, ale měli byste se zaměřit především na precizní opakování. Projděte si novou lekci, snažte se naučit maximum a druhý den si ji, bez špatného pocitu, projděte znovu. A za týden zase. Postupujte pomalu a 70 % času věnujete tomu, co jste se již učili. Vytváříte tak stále pevnější neuronové vazby ve Vašem mozku. Novému učivu věnujete jen 30 % času. To se Vám, po přechodu z lekcí v jazykové škole, jistě bude zdát extrémně málo a budete mít pocit, že se neefektivně flákáte. Ale tomuto falešnému pocitu nepropadněte.

„Biflování není cesta k ovládnutí jazyka.“

Není účelem se nabiflovat dnes maximum s tím, že za týden si nepamatujete téměř nic. Je účelem uložit novou látku do dlouhodobé paměti a vybavit si ji třeba i za pět let. Tohle je luxus, který Vám přináší online výuka. Tak se o něj nepřipravte špatnými studijními návyky ze skupinových lekcí.

7Obklopte se, aneb offline má velký význam

To, že jste začali studovat online moderním způsobem neznamená, že všechno ostatní z offline světa patří do starého železa. Ba právě naopak. Musíte využít všech možností každého dne, abyste se jazykem co nejvíce obklopili. Když jedete do zahraničí, cizí jazyk na Vás působí ze všech stran. Pokud studujete online, působí na Vás jazyk pouze v době studia. Zaplať pánbůh za to, ale chcete-li získat více, udělejte více.

„Spojujte online výuku jazyků s Vaší každodenní činností, kdykoli to jen půjde.“

Začněte spojovat svou online výuku s reálným světem. Vytiskněte si slovíčka ze svého kurzu na kartičky, noste je stále u sebe. V každé vhodné chvilce je pár minut prolistujte. Ačkoli studujete online, vezměte tužku a papír a dělejte si ze svého online kurzu ručně psané výpisky. Váš online kurz má jistě propracovaný modul na procvičování slovíček, nicméně kupte si sešitek a vytvořte si starý dobrý slovníček, do kterého si vepisujte všechna slovíčka z kurzu. Stáhněte si slovíčka a fráze z kurzu do svého mp3 přehrávače, telefonu či automobilu a pouštějte si audio poslechy cestou do práce, při běhání apod.

Možností obklopení jsou v dnešní době desítky. Abychom Vám ušetřili práci, sepsali jsme celou řadu tipů do článku Jak angličtinu žít, nikoli se ji pouze učit. Určitě se inspirujte.

8Lektor je lektor, myslete na to

Pokud to Vaše finanční situace a časové možnosti dovolí, zkombinujte svou online výuku s konverzací s lektorem. Nejen, že lektor doplní reálnou konverzaci do Vašeho jazykového vzdělávání, ale také projde výsledky Vašeho online studia z předešlého týdne a společně proberete problémová místa. Zároveň lektor motivuje k dalšímu studiu a může být i oním “bičem, který někteří studenti vyžadují.

„Lektor motivuje k dalšímu studiu a může být dohledem, který potřebujete.“

S lektorem se můžete scházet, ale je možné se s ním spojovat také online. Doporučujeme například skype.cz nebo appear.in či jinou online technologii na přenos audia nebo videa.

Lektora můžete využít svého preferovaného, který získá přístup k Vašim studijní výsledkům v online kurzu, můžete si najít jazykovou školu anebo požádat o skype lektora přímo provozovatele online kurzů, které studujete.

Co byste si měli z článku odnést?

Uvědomte si, že online jazyková výuka je jiný druh studia a s jinými zásadami, než na které jste pravděpodobně zvyklí z jazykové školy. Pracuje se jinak s časem studia, s délkou výuky, s formou procvičování a je věnován obrovský důraz na práci s motivací. Proto se držte všech bodů, které jsme si vysvětlili. Tedy:

1. udělejte si osobní studijní plán a toho se držte
2. určete si své dílčí cíle a odměny za jejich splnění
3. najděte si parťáka, se kterým budete studovat
4. naplánujete si svou online výuku do diáře a vždy ji dodržte
5. studujte pouze 20 minut denně, 5 dní v týdnu
6. více než 2/3 studijního času věnujte opakování předchozí látky
7. vyberte si vhodné metody obklopení a zaveďte je do svého života
8. pokud je to možné, zkombinujete online výuku s lektorem

A posledním bodem je VYDRŽTE! Online výuka je správná cesta pro osvojení jazyka a pokud budete dodržovat výše zmíněné zásady, zaručeně se online formou jazyk naučíte. Z počátku si jen musíte zásady opravdu dobře osvojit. Proto vydržte alespoň 30 dní v kuse a přesvědčte se, že i po mnoha letech stagnování se jazyk opravdu můžete naučit.

Napište nám prosím do komentářů pod článek, jaké výhody a nevýhody vnímáte v online výuce právě Vy. Budeme rádi za každý názor a za sdílení tohoto článku mezi své známé a přátele.

1 Komentář

  1. Ja som už absolvoval 5 kurzov angličtiny od firmy ONLINE learning s.r.o. a pokračujem v 6. kurze. A tak som si na to štúdium zvykol, že mi naozaj nerobí problém učiť sa 20 minút denne.

Napište nám, jak se vám článek líbil, uděláte nám radost

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.